“ABD’nin SAVAŞ KÖPEKLERİ” ÜZERİNE BİR ANEKDOT

336

ABD, II. Dünya Savaşı’nda, özellikle de Uzakdoğu cephelerinde, yaklaşık 10 bin civarında eğitilmiş köpek kullanmıştır. “Savaş Köpekleri”- War-Dogs- olarak bilinen bu eğitimli köpekler çoğu askerler gibi görevlerine er olarak başlamışlar ve başarıları oranında askeri rütbe almışlardır. Hatta bazı savaş köpeklerinin rütbesi, cephede birlikte olduğu eğiticisi askerden bile daha üst rütbede olduğu bilinmektedir.
Genelde deniz piyadeleri (marines) ile görev yapan köpekler, birçok cephede binlerce ABD askerinin hayatını kurtarmıştır. Savaş köpekleri, mayın veya tuzakların tespitinde, bazılarının 750 m. uzaktaki insan varlığını bile hissedebilme yetenekleri sayesinde baskınların açığa çıkarılmasında ki destan sı başarıları, bugün burada benim bile konum olabilmektedir.
Şimdi gelelim sadede…   Bu “kahraman” ABD köpekleri savaş sonunda ne olmuşlar biliyor musunuz? Kendilerine artık ihtiyaç duyulmadığı için, ABD yönetiminin almış olduğu bir kararla, tümü bulundukları cephelerde iğne ile “uyutuldular”..   Yani tümü telef edildi,  başka bir deyişle hepsi katledildi.

Eğitimcilerinin isyanlarına rağmen!
Şimdi gelelim bizim güncelimize; Orta Doğu yeniden cehennem kazanı gibi, her an ABD ve müttefikleri yanı başımızdaki Suriye’ye saldırabilir. Üstelik bizim topraklarımızdaki İngiliz Üssünden havalanacak ölüm makineleri ile.
Son bir soru; peki ABD savaş köpeklerinin ile Suriye veya diğer sorunlu yerlerle ilişkisi nedir ki ben bunları yazdım?
Çünkü o köpeklerin gerçek hikayeleri,  her yerde ABD yandaşı olanlar belki ders olabilir diye… Belki, ABD’nin hizmetinde olmanın o hizmet bitince nereye varabileceğini anlarlar diye.
Yani kıssadan hisse çıkarılsın diye.
Okuma zahmetinde bulunan herkese, barış içinde bir dünya dillerim 🙂