Belediyeler zor durumda kalmaması için zam şart

31

Gazimağusa Belediyesi’nin su fiyatlarına yaptığı 2 TL’lik zammın gerekli olduğuna vurgu yapan Güzelyurt Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, diğer belediyelerin de iyice düşünüp, hesapladıktan sonra suya zam yapması gerektiğini savundu.

Özçınar, bunun yapılmaması halinde de belediyelerin altından kalkılamayacak zarara gireceğini söyledi.

Gazimağusa Belediyesi, su fiyatlarına 2 TL’lik zam yaparken, yüzde 50’ye denk gelen bu zam, vatandaşların tepki göstermesine neden oldu. Suyu neredeyse 2 katı fiyatına almak zorunda kalacak olan vatandaşlar sosyal medyada tepkilerini dile getirerek, kararın keyfi bir karar olduğu ve belediyenin kendi borç açığını kapatmak için halkın cebine el attığı eleştirisinde bulundu.

Gazimağusa Belediyesi yetkilileri yapılan zammı doğrulayarak, yapılan zammın kaçınılmaz olduğunu ve belediyenin su konusunda ciddi zararda olduğunu belirtti. Güzelyurt Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ise, Gazimağusa Belediyesi’nin suya yaptığı zammın gerekli bir hareket olduğunu, diğer belediyelerin de bunu yapması gerektiğini ve belediyelerin bunu yapmaması durumunda ayakta kalamayacağını belirtti. Özçınar, zam kararının keyfi bir şekilde alınmadığını, vatandaşların bu konuda gösterdiği tepkilerin yanlış olduğunu söyledi.

“Diğer belediyeler de suya zam yapmalı, bunun başka yolu yok”

Belediyelerin verdiği hizmetin karşılığını alması durumunda sürdürülebilir olacağını belirten Özçınar, belediyelerde yapılan harcamaları, gelirlerin karşılayamaması durumunda belediyelerin zor duruma düştüğünü ve yaşananın tam da bu olduğunu vurguladı. Özçınar, toplumda yanlış bir algının bulunduğunu ifade ederek, Gazimağusa Belediyesi’nin zam yapma kararının keyfi değil, gerekli bir zam olduğunun altını çizdi. “Diğer belediyeler de suya zam yapmalı, yoksa onların da yaşayacağı sıkıntılar çok büyük olur” diyen Özçınar, diğer belediyelere de çağrıda bulunarak, hesaplamalar yaptıktan sonra suya zam yapmaları çağrısında bulundu.

Paylaş