Büyük hata düzeltildi, Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü yürürlüğe girdi.

297

Madalya ve Nişanlar Yasası altında hazırlanan “Milli Mücadele Madalyaları (Değişiklik) Tüzüğü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tüzükle, “milli mücadele madalyası” tefsiri yenilendi; bu madalyanın Başbakan’ın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararıyla 1955 ile 1 Ağustos 1976 arasında, ayrıca 1’inci ve 2’nci Barış Harekatı’nda herhangi bir süre görev yapan mukavemetçi, mücahit, gazi, malul gazi, hadise kurbanı ile şehit olan kişilere verilmesi yönünde düzenleme yapıldı.

Hayatta olmayan hak sahiplerinin madalyalarının, yasada belirtilen mirasçılarına verileceği de tüzük kuralları arasında yer alıyor.

Madalyanın boyutu ve şekliyle ilgili de düzenlemeler içeren tüzük, madalya almaya hak kazananlara berat ve rozet de verileceği kuralını içeriyor.

Tüzüğe göre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tüzük uyarınca oluşturulan listede yer alan hak sahipleri veya hayatta olmayan hak sahiplerinin yasada belirtilen mirasçıları, milli mücadele madalyasını tüzük ekindeki müracaat formuyla talep etmeleri halinde kendilerine milli mücadele madalyası verilecek.

Paylaş