İsrailli baronlara 49 yıl yetmedi, 99 yıl istiyorlar

10

Sürekli arazi alıp durarak, kritik ve stratejik yerleri elde etmek yetmedi. CTP – ÖRP döneminde, yabancıların mülk edinme yasa tasarısı meclisten geçmişti ki bu yasa 2008 yılında, 52 – 08 numaralı kararla meclisten geçti.

Taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama diyerek, İsrailli baronlara 49 yıllığına kiralanan bölgelere Erenköy’de yat limanı ve iki otel ile tatil köyü yapılıyor. İlginçtir ki, buraya gümrük izni bile verilmedi. Böylece kendilerine Karpaz’ın bir penceresini açmış olduk. Ne güçlüymüş bunlar böyle, gümrük kurarak etrafını telledikten sonra, kendilerine bir dünya kuracaklar. Otellerin yanındaki villalı araziler 200 dönüm ve ilginçtir ki, buradaki villalar, Yap- Sat’dan İsrailliler ve Amerikalar dışındakilere satılık değildir. Yani bizlere bu bölge kapalıdır ve bu kendi internet sayfalarında böyle yazıyor. Daha da ilginç olan olay ise bu oteller ve liman,, sözde 20 yılda biteceği için de 99 yıllığına kiralamak istiyorlar. Buradaki tatil köyüne 2000 – 3000 kişilik bir yaşam bölgesi kurulacak. Buradaki amaç ise KKTC’yi yüzen bir üsse çevirmek ve stratejik konumundan faydalanmaktır. Bunu şimdilik 49 yıllığına başardılar. Geçirilen bu yasanın 6. fıkrasına göre, mal sahibi ilgili malı satabilir ve ipotek edebilir. Böylece el değiştirmesine olanak sağlayacak bir kılıf da hazırlanmıştır.

Buradaki işleri yürütenler ise avukatlar ve muhasebecilerdir. Bir de burada ilginç bir isim daha vardır; eski Ticaret Odası başkanlarından Erdil Nami – İsraillilere danışmanlık yapıp, işlerini yürüten kişidir.

Bu yatırımın sahibi David Luis adında bir adamdır. Yatı ile bu adaya gelerek siyasilerle bir araya gelmiştir. İlk isteği 49 yıllık kiralama sürecini 99 yıllığına çıkarılmasıdır. Bu isteğini de hükümete sunmuştur. Bakalım hükümet bu isteğe ne cevap verecek?

Söylentiler başladı bile, hatta söz verildiği doğrultusunda da dedikodular yayılmaya başladı. Böylece otellerin gelirinden çok fazla bir kazanç sağlanmasa da, Yap Sat’la villalardan çok büyük bir gelir bekleniyor. 49 yıl uluslar arası kira bedeli her nedense, 99 yıl olursa, her villanın değeri dört katına yükselecek. Her bir villa 150 bin ila 200 bin sterline satışa sunuldu bile internetten, ancak sadece İsraillilere ve Amerikalılara.

İki otelin değeri 70 milyon Dolar ve 60 dönümle sınırlıdır. Geriye kalan 210 dönümün hepsine villalar yapılacak. Bazı şirketler de buradan paylarını alabilmek için, İsraillilerle görüşüyor. KOLMAN şirketi de bunlardan biridir ve her geçen gün, bu ilişkilerde yeni bir gelişme oluyor. 20 Milyon’a liman yapıyorlar, geriye kalan 110 milyon Dolar YAP SAT’a ayrılmıştır. Yani maliyeti otel ve limanmış gibi gösteriliyor, YAP SAT’ı geri planda bırakmış gibi göstererek, hızlı bir girişle önce villaları bitirip, karın büyüğünü de bizlerin topraklarında yapmaları da ayrı bir ilginçliktir.

Hükümetle gizli toplantılar düzenleyip, istediklerini söylediler. Bakalım ne gibi bir gelişme olacak. Denizde su arıtmayı yaparak, bir gücü ellerine verdik. Türkiye’den gelen su projesini de Alorko aldı. Bilişim projesini de, İsrailliler istiyor ve Sayın Ulaştırma Bakanı Taçoy, kendi açıkladı. Yani teknolojiyi de onlara veriyoruz. Bir güç daha katılmış olacak İsraillilere. Elektrik üretimine de denizden ve rüzgardan adaylar.

Şimdi: – Denizden su arıtma

– Liman

– YAP SAT inşaat ve mülk

– Bilişim

– Elektrik ve Türkiye’den su getirme

Bunları ellerinde bulunduracak olan İsrailliler, bizlere ne gibi bir kar bırakacaklar dersiniz? Bunları ededen güç, yarın bizim iç işlerimize de müdahale eder. Savaşmadan buradaki toprakları elde etmek çok kolay.

Paylaş