Mahkemelerde bekleyen alacak verecek dava sayısı 966 bin 485 oldu.

36

Mahkemelerdeki en büyük sıkıntının, alacak verecek dava sayısında görülen artış olduğunu belirten Akcan, ortaya koyduğu rakamlarla vatandaşın içine düştüğü çıkmazı özetledi.

Avukat Öykü Akcan, mahkemelerdeki alacak verecek dava sayısında ciddi anlamda artış olduğuna dikkat çekerek, şu anda Lefkoşa’da  393 bin 548, Gazimağusa’da 249 bin 735, Girne’de 187 bin 467, Güzelyurt’ta 75 bin 155, Lefke’de 35 bin 998 ve İskele’de 24 bin 582 alacak verecek davasının sonuçlanmayı beklediğini kaydetti.

Akcan, yargıç sayısının ada genelindeki hukuk davaları konusunda sayı olarak yeterli olmadığını ifade ederek, “Muhterem mahkemelerimiz olağanüstü bir çaba vererek davaları yönlendiriyorlar. Şu an aslında ilerleyiş bakımından eskiye nazaran daha iyiyiz. Ancak tebliğ ve icra konusundaki sıkıntılarımızı çözebilmiş değiliz” diye konuştu.

Akcan, mazbata aracılığı ile alacak tahsil yönteminin insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, İngiltere’de borçluya hapis cezası verilmesi yerine normal sade bir yaşam sürmesi ve ileride kazandığı zaman borcunu ödemesi ilkesinin kabul edildiğini kaydetti.

Akcan, KKTC’de de borçluların mal varlıklarını kaçırmamaları için etkin düzenlemeler getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Borcunu ödeyemeyene değil, mal varlığını kaçırmaya teşebbüs edenlere hapis cezası verilmelidir. Borçluya ait olup kaçırılmak istenen malın eski mal sahibine dönmesi ve icraya tabi olması gerekmektedir” dedi.

Akcan, icra sorununu çözmenin ve alacaklıların hakları olan parayı insan haklarına uygun olarak alabilecekleri bir sistem oluşturmaları gerektiğini ifade ederek, daha sonra geleceğe yönelik faizlerle ilgili kalıcı bir düzenlemenin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Deniz ABİDİN Yeni Bakış

Paylaş