Polis soyguncuların eşkallerini Ercan’a bildirmemiş.

417

Girne’deki kuyumcu soygununda büyük bir skandal ortaya çıktı. Altınların büyük kısmı bulundu ama Girne Polisi zanlıların eşkâllerini Ercan’daki Muhaceret Polisi’ne bildirmeyince, soyguncular ülkeyi ellerini kollarını sallayarak terk etti.

Kıbrıs Postası’ndan  Ertuğrul Senovaile Nadire Bahadi haberine göre;

Soyguncuların Ercan Havaalanı üzerinden adayı terk etmesi, okları muhaceret memurlarına çevirdi. Zira suçluların fotoğrafları hem basına hem de sosyal medyadaki pek çok sayfaya dağıtılmıştı. Bu nedenle muhaceretteki memurların giriş-çıkış noktalarında bir güvenlik zafiyeti yarattığı, bu süreçte ülkeye giriş-çıkış yapan kişilerin yüzlerine dâhi bakılmadığı iddiası ortaya atıldı.İddiaya ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye ulaşan Kıbrıs Postası, soyguncuların adayı terk ettikleri 15.20 uçağı öncesi, ne muhaceretteki sivil işçilere, ne de muhaceret polisine, suçlulara ilişkin herhangi bir bildirim yapılmadığı bilgisine ulaştı.İçişleri Bakanlığı yetkilisi, “O ana kadar suçluların kimliklerine ilişkin herhangi bir bilgi yoktu. Muhtemelen Ercan üzerinden kaçacaklarını da hesaba katmadılar. Uçağın kalktığı saate kadar muhaceretteki arkadaşlara; ne resim ne de kimlik bildirimi yapıldı” şeklinde konuştu.

 

Girne’deki bir kuyumcudan çalınan,  bugün  Gazimağusa Limanı’nın kuzey kısmında gömülü olarak bulunan altın ve paralar Gazimağusa Polis Müdürlüğünde basına sergilendi.

Polis Basın Subaylığından  yapılan açıklamada,  çalınan altın ve paraların  büyük kısmının bulunduğu  bildirildi.

Polis açıklamasında  çalınan altın ve paraların miktarı da belirtildi.

Buna göre soygunda; “9 adet tabla, 60 adet küçük kolyelik ve kolye standı, 2 adet bileklik standı, 3 adet küpe standı, 35 adet yüzük standı, 14 ayar sarı ve beyaz altından mamül toplam 1170 adet kolye, 80 adet kolye ucu, 165 adet bilezik, 363 adet bileklik, 348 adet yüzük, 670 çift küpe, 140 adet maşallah; pırlanta olan toplam 74 adet kolye, 10 adet bilezik, 139 adet bileklik, 1046 adet yüzük, 32 adet küpe ve 15000 STG, yaklaşık 4000 TL değerinde Euro ve Türk lirası madeni para” çalınmıştı.

Açıklamada, sanıkların arandığı ve soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Paylaş