Yönetici Öğretmen midir?

965

Ülke yasalarla mı yönetilir yoksa yasaların etrafından dolaşılarak mı yönetilir?

Demokrasi ve hukuk kuralları bazıları için farklı anlamlar mı taşıyor?

Kamu Hizmeti Komisyonu sınavları ne zaman yapar?

Sayın Akıncı’nın seçim vaadine ne oldu?

Soruların sonu gelmez…

Rüzgarın estiği bir yerde hiçbir şey gizli kalmaz dostlarım.

Bir örnek, okullarımızdaki idareci atamaları,

Genelge şöyle;

KAMU HİZMETİ KOMİSYONU BAŞKANLIĞI

Sayı: KHK/0/00/5/89/13-A/16-2 Ağustos 2016

GENELGE : 22/2016 Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı kanalıyla,

1. İlkokul Müdürü ve İlkokul Müdür Muavini Münhalleri İlköğretim Dairesine bağlı okullarda münhal bulunan ve aşağıda münhal yerleri belirtilen 9 adet İlkokul Müdürü ve 8 adet İlkokul Müdür Muavini mevkileri için 19 Eylül, 2016 Pazartesi gününe kadar başvuru…

Sınavların yapıldığı tarih 18 Haziran 2017, yaklaşık 1 yıl…

Bu süre içerisinde okullarda yönetim zaafiyatı oluşmadı mı?

Ya da diğer devlet birimlerinde.

Daha geç yapılan sınavlar da var. Devletin kadrolarını doldurması bu kadar mı zor?

Bazı münhal kadrolar açıldıktan sonra ülkede 3 defa hükümet değişti… Bu da bazı kadroların hükümetin isteğine göre sipariş verildiği, hükümet değişince de boş tutulduğu izlenimi veriyor.

Değişen yaşamlar da oldu. Bu münhale başvuranların içinden emekliliğine bir yıl kalmış birisi varsa önceden sınav tarihi belli olmadığı için giremeyecek olanlar da olacak.

Değişen sınav konuları, yasalar da cabası.

İyi idare yasasında bahsedilen makul süre nedir o da muğlak. Benim için beş günlük süre bir başkası için çok uzun olabilir de, bu yasa anlaşılan Kamu Hizmeti Komisyonu için bir şey ifade etmiyor.

Seçim öncesi vaatleri ve Kamu Hizmeti Komisyonu
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, kampanya süresinde çözüm odaklı siyaset ve iç konularla ilgili de bazı vaatler veren, seçilince de KHK’daki 5 kişilik heyetin Cumhurbaşkanı tarafından tayin edildiğini, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’tan günümüze kadar yeri ve zamanı geldiğinde söz konusu atamaların Cumhurbaşkanları tarafından yapıldığını söylemişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP BG) – Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyon hükümetine başarı dileyen ve yasa tasarısını veren Akıncı, “Ülkedeki kamu yönetimini çok yakından ilgilendiren, bağımsız, tarafsız, objektif olmasının ne kadar önemli olduğunun hepimizin bildiği bir kurumdan söz ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı görevine gelmem halinde, bu tayinleri yapmak istemediğimi, KHK’nın yasanın değiştirilmesi için çaba harcayacağımı, kurumun çoğulcu, demokratik bir yapıya kavuşması için elimden geleni yapacağımı söyledim, böyle bir vaade bulundum…” demişti.

İki yıldan fazla bir süre geçti. Ülkede pek bir şey değişmedi. Hükümetler değişti, vekiller parti değişti ama vaatler hayat bulmadı, insanların daha refah içinde yaşaması için fazla bir şey yapılmadı. Yapılmak yerine hep Türkiye’den bir şeyler beklendi.

Bu arada yanlışlıkla açtık dediği münhaller de oldu. Son dakika mülakatı iptal edilen münhaller de. Hatta Makine Mühendisi münhali açıp başvuru olduğu halde başka bir branştan doldurulan münhaller de oldu.

On küsur yıl bir görevi kamuda yapıp da tekrar ayni göreve başvuru yapanlara uygun değilsin dendiği de oldu.

Artık okul yöneticilerinin yerel yönetimlerle birlikte ve belli süreler için olması gerektiğini tartışmamız gerekmiyor mu? Bu bize daha iyi ve kaliteli hizmet olarak dönmez mi? Gençlerin daha iyi yetişmesini sağlamaz mı?

*En güzel ahlak ve adalet başkasının yaşam hakkına duyulan saygıdır.

Paylaş